face.jpg
mraz.ivan@seznam.cz
.ve sbírce mám 889 druhů žvýkaček t.j. 7529 kusů :)
DSC_4593.JPG

 .ŽVÝKAČKY.

něco z mé sbírky.(889 druhů)

PEDRO

Pedro byla bublinová žvýkačka s ovocnou příchutí vyráběna za socialismu v tehdejším Československou firmou Velim s postavou chlapečka v sombréru na obalu. Známá byla i pro svou cenu, která byla přesně 1 Kčs.  Největší obliby se žvýkačka dočkala v 70. a 80. letech 20. století.

Žvýkačka se opět začala vyrábět pod názvemPedrino, až na název zůstal zachován vzhled obalu.

DSC_4761.JPG
,.jpg
DSC_3803.JPG
n.jpg

Výroba

Žvýkačka Pedro se začala vyrábět v roce 1968 ve středočeském závodě Velim ve stejnojmenné obci. Výroba žvýkačky pokračovala i po sametové revoluciaž do doby, kdy se firma dostala během privatizacev roce 1992do rukou společnosti Nestlé. Nestlé svou činnost zaměřuje převážně na čokoládové výrobky a výrobou žvýkaček se nezaobírá, a tak výrobu žvýkaček Pedro v roce 1994ukončila. Značku Pedro zakoupila později firma Candy Plus, která v současnosti zvažuje navrácení Pedra na český trh.

Pokusně se vyráběla žvýkačka Pedro i se skořicovoupříchutí, ale od větší výroby bylo později upuštěno. V 80. letech 20. století dosahovala roční produkce žvýkačky Pedro okolo 800 až 900 tun

Vzhled

Žvýkačka Pedro sestávala ze žvýkací gumy růžové barvy ve tvaru tenkého kvádru s typickým drážkováním. Guma byla zabalena do jednoduchého obalu, původně v obalu ze dvou kusů, a to ze vnitřního staniolem potaženého papíru a vrchního papíru na kterém byl jako ústřední motiv znázorněn malý chlapec s typickým sombrerem a nápisem Pedro, vedle chlapečka se nacházel ještě nápis Bubble gum znamenající "bublinová" guma a pod nápisem Pedro pak ještě nápis Velim označující původ podniku. Pozadí papíru mělo červenou barvu, později vyráběného z povoskovaného papíru

V 90. letech byly do žvýkaček přidávány humorné samolepky s obrázky chlapce Pedra či některého z jeho kamarádů. Postupně tak byly vydány dvě série po 12 obrázcích.

Wikipedie

Proč žvýkáte ?

Pro svěží dech (54 | 36%)
Pro zábavu (10 | 7%)
Pro čisté zuby (35 | 23%)
Proti stresu (11 | 7%)
Jen tak (40 | 27%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one